این سیاره نزدیکترین سیاره قابل سکونت به زمین است که تاکنون کشف شده است

سایر/اخبار جهان

شاید اصلی‌ترین نیت انسان‌ها در سفر به فضا را بتوان در راستای یافتن سکونت گاهی دیگری علاوه بر زمین جستجو کرد. این جستجو شامل سیارات و ستاره‌های منظومه شمسی تا سیارات فراخورشیدی می‌شود که بعضاً به برخی نتایج امیدوارکننده نیز رسیده است.


تقریباً از بیست سال پیش تاکنون کشورهای مختلف به کمک یکدیگر در فضا به دنبال سیاره قابل سکونت دیگری برای بشر هستند که در تازه‌ترین اقدام گویا ستاره‌شناسان دانشگاه نیوساوث‌ولز در استرالیا نزدیک‌ترین سیاره قابل سکونت نسبت به زمین را کشف کرده‌اند. در این پروژه که به “زمین فوق‌العاده” معروف است، به تازگی سیاره‌ای کوتوله (با حجمی 4 برابر زمین) قرمز رنگی موسوم به Wolf 1061 کشف شده که تنها 14 سال نوری با زمین فاصله دارد.

17wolf1061planetorbits1

محققان امیدوارند با توجه به نزدیکی Wolf 1061 و دو سیاره دیگر شبیه به آن در صورت فلکی Ophiuchus ، در آینده نزدیک بتوانند جو آن‌ها را مورد مطالعه قرار دهند. از آنجا که اکثر سیارات فراخورشیدی دارای جرم پائینی برای صخره‌ای بودن و برخورداری از سطح جامد هستند، به عقیده Duncan Wrigh، سیاره Wolf 1061c یک منطقه طلایی محسوب می‌شود زیرا دمای سطح آن نه به قدری سرد است که باعث یخبندان شود و نه به قدری گرم است که تمامی آن را تبخیر کند. به زبان ساده به نظر می‌رسد تمام شرایط برای حضور داشتن آب مایع که یکی از مستلزمات اولیه حیات به شمار می‌آید در این سیاره فراهم است.

این سیاره که با استفاده از ابزار طیف‌نگار HARPS بر روی تلسکوپ 3.6 متری رصدخانه جنوب اروپا در شیلی کشف شده همان‌طور که گفته شد حدود 14 سال نوری با زمین فاصله دارد از این رو اگر بشر خواهان سکونت بر روی آن است در ابتدا بایستی به فناوری سفر با سرعت نور دست پیدا کند. تا پیش از این گمان می‌رفت سیاره Gliese 667 با فاصله 22 سال نوری نزدیک‌ترین سیاره قابل زندگی نزدیک به زمین باشد. در هر حال محققین امیدوارند که با بهره‌گیری از  تلسکوپ‌های قدرتمند نسل آینده همچون TESS و یا تلسکوپ فضایی جیمز وب طی دو سال آینده جو حاکم بر سطح این سیاره برگزیده را مورد بررسی قرار دهند.


------------تبلیغات------------

ارائه برنامه آموزشی و درسی متناسب با سطح هر دانش آموز
ارائه جزوات و نکات کامل درسی به همراه سوالات برای هر سطحی از دانش آموزان
هماهنگی برنامه کلاس و مدرسه و آزمون های آزمایشی
پیگیری مداوم درسی و تماس با اولیا
امکان مشاوره با رتبه های برتر سال های قبل در هر رشته
ما با برای بهترین ها<موفقیت حق شماست>
راه های ارتباطی :@konkurtabriz و یا 09143114929 در ارتباط باشید
نظرات

ارسال نظر

بایگانی

نویسندگان

خبرنامه سایت "هت دانلود"

    برای اطلاع از آخرین مطالب جالب در خبرنامه عضو شوید


    Name

    E mail


پیوندها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic